Ulubione

Koszyk

Menu

Wyszukiwarka

Dodatkowe menu mobilne

Filtry

Płyty OSB

Płyty OSB

Wysokiej jakości płyty OSB do zastosowań w budownictwie i przemyśle meblarskim, produkowane z cienkich wiórków układanych w trzech warstwach i zaprasowywanych w wysokiej temperaturze i ciśnieniu.

Znaleziono: 3 produkty
Sortuj:

OSB (z ang. Oriented Strand Board) to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie płyt drewnopochodnych.

Płyta OSB jest składa się z płaskich wiórów, które są ułożone w trzech warstwach i zaprasowane w warunkach wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia. Jako spoiwo stosuje się  żywice syntetyczne. Wióry są ukierunkowane wzdłuż dłuższej krawędzi płyty w warstwach zewnętrznych, natomiast w warstwie wewnętrznej są ułożone poprzecznie. Ze względu na ukierunkowanie wiórów w warstwach wyróżnia się dwie osie wytrzymałości mechanicznej:

  • Oś główną (wzdłuż dłuższej krawędzi)
  • Oś boczną (wzdłuż krótszej krawędzi)

Parametry wytrzymałościowe wzdłuż osi głównej są dwukrotnie wyższe niż wzdłuż osi bocznej. Płyta OSB dostępna jest w czterech typach określonych przez normę EN 300:

  • OSB/1 do zastosowań ogólnych (nienośnych) w warunkach suchych
  • OSB/2 do zastosowań nośnych w warunkach suchych
  • OSB/3 do zastosowań nośnych w warunkach wilgotnych

Kronospan produkuje płyty OSB w typach OSB/3. Co istotne, płyty OSB są produkowane z zastosowaniem klejów (żywic syntetycznych), które nie zawierają formaldehydu.  Zawartość tej substancji w płytach jest taka, jak w naturalnym drewnie, a same płyty są produktem wysoce ekologicznym i przyjaznym środowisku.

Płytę OSB cechują bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, odporność na uderzenia, bardzo dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, stabilność kształtu i wymiarów. Jest idealnym materiałem drewnopochodnym do szerokiego spektrum zastosowań w budownictwie, ale także w przemyśle meblarskim, produkcji opakowań, przemyśle motoryzacyjnym.