Jak zaprojektować pokój dla dziecka? Skorzystaj z porad projektanta
Każdy rodzic staje przed wyzwaniem jak urządzić pokój dla swojego dziecka, aby był piękny, funkcjonalny i bezpieczny, ale przede wszystkim podobał się dziecku oraz spełniał jego potrzeby i oczekiwania.
O porady postanowiliśmy zapytać profesjonalistę – panią Kingę Zdżalik, właścicielkę oraz projektant prowadzącą Pracownię Projektową w Puławach, która w swoim portfolio ma wiele wyjątkowych aranżacji pokoi dziecięcych.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę projektując pokój dla dziecka?
Projektowanie pokoi dziecięcych zawsze stanowi wyzwanie. Przede wszystkim pokój musi „rosnąć” razem z dzieckiem, aby dobrze czuł się w nim zarówno czterolatek lubiący dinozaury, a po zmianie elementów dekoracyjnych, również nastolatek, który pasjonuje się piłką nożną. W jednej przestrzeni należy zmieścić miejsce do spania, nauki, zabawy oraz przechowywania, a przy tym całość musi mieć indywidualny charakter i styl.
Jaka kolorystyka powinna dominować w pokoju dziecka?
Warto, aby główne kolory i materiały były bazowe, jedynie uzupełnione o akcenty wyrazistych kolorów i wzorów, możliwe do szybkiej i nieinwazyjnej zmiany.
W projekcie „górskiego pokoju” bazę stanowią płyty meblowe w kolorach neutralnych(Dąb Brązowy K090 PW, Jasny Grafit 171 PE i Orzech Rockford Naturalny K086 PW). Są to dekory ponadczasowe, które uzupełniliśmy o akcenty w postaci rysunku gór i plusików wykonanych farbą na ścianach.
W pokoju dziecka ważne są meble, z czego powinny być wykonane?
W naszych projektach stawiamy na trwałość rozwiązań, dlatego najczęściej proponujemy Klientom zabudowę meblową z płyt wiórowych laminowanych . Ten materiał ma dużo trwalszą powłokę niż lakierowane płyty MDF, więc sprawdzi się idealnie w pokojach dziecięcych. Mnogość kolorów, dekorów i grubości pozwala na zabawę fakturami i odcieniami, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawe aranżacje meblowe oraz nietypowe zabudowy (np. regały w kształcie domków, szafki „kubiki”, ścianki wspinaczkowe, czy miarki wzrostu również z dopasowanej kolorystycznie płyty meblowej).
Pozostaje ważna kwestia, która sprawia chyba najwięcej problemów, czyli jak rozplanować pokój dla dziecka, aby był nie tylko efektowny, ale i bezpieczny, i funkcjonalny?
Projektowanie pokoju dziecięcego
Warto rozpocząć od podzielenia go na strefy odpowiadające na potrzeby i upodobania dziecka zarówno teraz jak i w przyszłości. Musimy zadbać o jego rozwój zarówno psychiczny, fizyczny jak i społeczny. Nawet kiedy projektujemy przestrzeń dla przedszkolaka, warto uwzględnić w niej biurko oraz szafki na książki, które będą mu potrzebne za kilka lat. Kącik do nauki powinien być dobrze doświetlony oraz lekko odsunięty od przestrzeni do zabawy, aby ograniczyć elementy rozpraszające dziecko podczas nauki.
W miejscu do zabawy powinniśmy nie tylko zaplanować zabawki, ale również sprzęt gimnastyczny, jeśli nasza pociecha wykazuje niespożyte zasoby energii i potrzebuje stałego ruchu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się drabinki pokojowe, czy ścianka wspinaczkowa, którą możemy wykonać z płyty meblowej i chwytów do wspinaczki.
Miejscem do spania w pokoju dziecięcym
Projektując łóżko do pokoju dziecięcego, warto pomyśleć o miejscu na dodatkowy wąski materac. Przyda się on zwłaszcza, kiedy dziecko jest chore i chcielibyśmy czuwać nad nim w nocy, albo za parę lat – kiedy przyjaciele będą chcieli zostać na noc. Wystarczy wówczas zaplanować nieco niższe skrzynie/szafki wzdłuż łóżka, w których będziemy mogli przechowywać dodatkowy pas materaca (o szerokości np. 50 cm). Kiedy będzie potrzeba, taki dodatek będzie stanowił poszerzenie materaca głównego, na którym na co dzień śpi nasze dziecko.
Czym możemy zaskoczyć malucha projektując dla niego pokój? Jak zadbać o dodatek, który byłby prosty w przygotowaniu, ale sprawiłby dziecku frajdę?
Jest jedno miejsce, o którym warto pamiętać projektując pokój dziecięcy – „kryjówka”. Jest ona odpowiedzią na naturalną potrzebę dzieci do chowania się, posiadania przestrzeni „tylko dla siebie”, w której będą odcięte od większości zbędnych bodźców. Możemy wykonać takie miejsce samodzielnie (wystarczy komplet zasłon, poduszki, koc itp.) lub możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, typu namiot Tipi. Zorganizowanie takiego miejsca sprzyja wyciszeniu i zwiększa koncentrację oraz rozwija wyobraźnię.
O czym trzeba pamiętać, aby pokój dziecka był bezpieczny?
Już na etapie projektu, należy uwzględnić wiek dziecka, a co za tym idzie wysokość, na której będzie się ono poruszało i do jakiej będzie miało dostęp. Wszystkie elementy w pokoju dziecka raczkującego lub uczącego się chodzić, powinny mieć zabezpieczone kanty, a wszelkie ostre elementy powinny być bezwzględnie usunięte. Kiedy nasza pociecha jest starsza i np. uczy się rysować, musimy zadbać, aby nie przycięła sobie rączek we frontach szafek i szufladach. Wówczas sprawdzą się zawiasy i prowadnice z systemem cichego domykania lub fronty z wycięciem na palce.
Warto też zwrócić uwagę na materiały. Najlepiej wybierać meble, lampy, tkaniny czy farby, które mają atesty bezpieczeństwa i certyfikaty. Szukając tkanin lub dywanów warto zakupić antyalergiczne i wygodne w praniu czy czyszczeniu (np. ze specjalną powłoką Teflonową). W przypadku mebli warto zdecydować się na sprawdzonego stolarza, który korzystając ze swojego doświadczenia, podpowie nam rozwiązania bezpieczne, ergonomiczne i trwałe.
Wszystkie projekty przedstawione w artykule są autorstwa pani Kingi Zdżalik
Pracownia Projektowa Kinga Zdżalik
Jaroszyn 100
24-100 Puławy, woj. lubelskie
tel. 693 129 363, 507 834 449
pracownia@kingdazdzalik.pl