Shabby chic – szykownie, oryginalnie i… kobieco
Shabby chic to styl nietypowy. Niekonwencjonalny. I ze wszech miar oryginalny. W Polsce z coraz większą mocą zagnieżdża się we współczesnym projektowaniu wnętrz i aranżacji pomieszczeń, mimo iż… na pierwszy rzut oka jest w nim niewiele „współczesności”.
Jest obecny od lat na całym świecie, ale prawdopodobnie to w Stanach Zjednoczonych, ma największe grono zwolenników. Styl ten ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii (lata 90. minionego wieku), szybko zdobył serca Amerykanów, a obecnie coraz większe zainteresowanie wzbudza w naszym kraju.
Shabby chic – co to jest?
Dla osób, które nie znają tego stylu, dużą podpowiedź kryje sama nazwa. „Shabby” – oznacza sfatygowany, a „chic” to elegancja. Spoglądając na pomieszczenia utrzymane w tym nietypowym stylu mocno nasuwają się skojarzenia chociażby z powieściami typu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Z przytulnymi domami na prowincji, białymi zasłonami poruszanymi przez ciepły, letni wiatr i uroczym, porcelanowym serwisem do kawy.
Właśnie z tego powodu wiele osób określa shabby chic jako styl kobiecy, subtelny i uroczy. Trudno się też temu dziwić. Pomieszczenia urządzone w tym stylu mają swój wyjątkowy, niepowtarzalny i poniekąd romantyczny styl. Pomysł łączenia nowoczesnych wnętrz podniszczonymi, wytartymi meblami i ozdobami jest wewnętrznie sprzeczny. Ale na tym polega jego wyjątkowość.
Charakterystyczne elementy shabby chic
To co jako pierwsze rzuca się w oczy to charakterystyczne białe meble. Powinny być drewniane, stare i noszące ślady wieloletniego użytkowania. A jeśli takie nie są? Oczywiście nie oznacza to, że Twoje mieszkanie nie może być shabby chic. Nowe meble i akcesoria także znajdą tutaj zastosowanie – konieczne będzie jednak ich specjalne postarzenie. Wszelkiego rodzaju przetarcia czy spękania farby są w cenie. Ważne jest aby ukazać słoje i fakturę drewna ukrytego pod warstwą farby.
Jakie kolory pasują do shabby chic
Paleta kolorów charakterystyczna dla shabby chic jest wyraźnie stonowana– styl ten nie lubi krzykliwych barw. Uwielbia za do biel (szczególnie w odcieniach kremowych), pudrowe róże czy rozbielone zielenie i błękity. Mocniejszymi akcentami są zazwyczaj szarości, grafit czy ciepły brąz.
Szczególnie ten ostatni idealnie nadaje się np. na podłogę. W ten sposób tworzy się idealną kompozycję, przywodzącą na myśl „klasyczny” domek na prowincji. Oczywiście całość, wedle uznania, może dekorować i ozdabiać. Najlepszy efekt dają koronki, porcelana czy zdobione motywami roślinnymi dodatki.
Jakie panele podłogowe dobrać do staromodnego wnętrza?
Dobrze zaaranżowane wnętrze w stylu shabby chic wprawdzie będzie prezentować się dobrze na każdej podłodze (nawet na gołym betonie czy płytkach), ale pełny efekt osiągniemy dzięki podłodze drewnianej. Oczywiście im bardziej postarzona tym lepiej. Jednak dla większości z nas w tym miejscu może pojawić się pierwszy poważny problem. Drewniana podłoga to całkiem duża inwestycja, a w mieszkaniach w bloku także dość kłopotliwa. Jeśli jednak marzysz o mieszkaniu w stylu shabby chic, nie powinnaś się zrażać!
Świetnym, wygodniejszym w montażu oraz użytkowaniu zamiennikiem są nowoczesne panele podłogowe z kolekcji KronoOriginal. Z jednej strony oferują szereg korzyści w codziennym użytkowaniu, z drugiej zapewniają niesamowite efekty wizualne i estetyczne. Jakość nadruku na panelu jest tak wysoka, że doskonale tworzy złudzenie naturalnej faktury drewna.
Marka KronoOriginal oferuje kilka kolekcji, które charakteryzują się nie tylko pięknymi dekorami. Pośród nich swobodnie znajdziesz wzornictwo, które idealnie dopełni kompozycję wnętrza w stylu shabby chic.
Jeśli myślisz o harmonijnej kompozycji, jasna podłoga spełni swoje zadanie. Sprawdź, który z kolorów, K506 i K500 z kolekcji Organic Flex, K463 z kolekcji Atlantic, 4376 lub K278 z kolekcji Kronostep będzie najbardziej odpowiadał Twoim oczekiwaniom.
Z kolei ciemniejsze, kontrastujące powierzchnie dobierzesz pośród wzorów: K461 z kolekcji Organic Clever Silent, 1579 z kolekcji Organic Classic lub K413 Dąb Blackwater z kolekcji Vintage
Oprócz pięknych efektów wizualnych panele z kolekcji Organic Clever Silent, Organic Classic, Organic Flex lub Atlantic oferują wiele dodatkowych zalet, które są ważne w codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim są odporne na działanie wody od 100 do 48 h w zależności od kolekcji. Podłogi z kolekcji Organic Flex i Clever Silent posiadają zintegrowany podkład. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, przede wszystkim nie musisz kupować dodatkowo podkładu, zaoszczędzasz czas i pieniądze, montaż jest szybki i prosty - więcej o zaletach podłogi ze zintegrowanym podkładem znajdziesz w naszym artykule "Panele podłogowe ze zintegrowanym podkładem - poznaj zalety ! Wybór podłogi to ważna sprawa, ponieważ to inwestycja na wiele lat. Dlatego też warto poznać, jakie są na rynku dostępne rodzaje paneli i przeanalizować ich zalety pod kątem własnych potrzeb. Na naszej stronie możesz porównać panele podłogowe z różnych kolekcji wybierając na karcie produktowej przycisk - dodaj do porównania.